ЗАШТО УДРУЖЕЊЕ НО МОБИНГ- ЧАЧАК
Србија и мобинг
Србија пролази кроз тежак период, сви се плаше за свој посао, препушта се тајкунима да буду изнад закона, омогућава злоупотребе, монопол или мобинг...
Неколико европских земаља изгласале су законе против мобинга и у тим државама се послодавац кажњава за психичка малтретирања. Наравно, и Србија је обавезна да донесе закон о мобингу да би ушла у Европску унију. Закон о злостављању на раду је у парламентарној процедури још од фебруара ове године. А дотле? Свако може бити жртва мобинга, а ћутање у овом случају заиста значи одобравање!
ШТА ЈЕ ТО МОБИНГ?
По својој структури, мобинг је насртај на част и углед, садржи клетву, увреду, и кршење основних људских права, али није посебно назначен као казнено дело. Сексуално узнемиравање, игнорисање, исмејавање,претње, закидање на заради... само су неки од облика злостављања. Зато што је мобинг широко распрострањена појава, најчешће проучавана на радном месту а последице се одражавају на социјално окружење, радну средину и на појединца, па се проблем посматра са медицинског, социолошког, правног и психолошко-психијатријског становишта. Настанку мобинга на радном месту доприносе недовољно транспарентна атмосфера, јака хијерархија, недостаци у интерном информисању, неадекватном понашању руководства, недовољно разграничена надлежност и подела задатака, недостаци у руковођењу персоналом, потискивање свађа и конфликата. Веома важан узрок појаве мобинга у некој раној средини је свакако и веома лоша радна клима у којој влада завист, злоба, непријатељство и притисци. Неиспуњене амбиције само једног члана радне групе могу бити разлог да он отпочне мобинг, не били тиме неког (или више њих) понизио и дискредитовао у циљу истицања својих „способности'. све с циљем да се жртва натера да погреши, а у крајњем случају да сама напусти посао и одрекне се својих законских права само да би спасла „здраву памет“. Облици мобинга су и давање задатака који нарушавају здравље радника, ускраћивање годишњег одмора и слободних дана, итд…Мобинг је и када за свој рад не добијате одговарајућу накнаду, када вас послодавац понижава изигравајући законске прописе и на пример исплаћује регрес за годишњи одмор у минималном износу од 200 динара месечно. Наравно, препознали сте о чему је реч. Ова појава поготово узима маха у последње време, као нека епидемија.
КО СУ ЖРТВЕ ?
Најчешће жртве су:
'Поштењаци' - који уочавају и пријављују неправилности на послу, млади тек запослени и они пред пензијом,мирни и повучени радници, запослени који се плаше да не постану и сами жртве или не изгубе посао, радници који ћуте и трпе, они који желе више самосталности у раду и боље услове, запослени са нижом стручном спремом...
ШТА УЧИНИТИ ?
0 ономе што приметите обавестите свог представика запослених(синдикат), члана Одбора за безбедност и здравље на раду (Закон о безбедности и здрављу на раду Сл.лист 1001/05).
Покушајте разговарати са особом која је злостављана као и са особом која спроводи то злостављање. Дајте на знање да је проблем уочен. То понекад значи престанак мобинга. Када уочите жртву мобинга, будите љубазни, разговарајте са њом, помозите јој. У случају психичких и телесних поремећаја потражите савет психолога, психијатра, лекара медицине рада. Урадите било шта, што вам падне на памет само немојте дозволити да се преко таквог понашања пређе ћутке, јер управо злостављачи то хоће. Удружите се против мобера.
ЗАШТО УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА НО МОБИНГ ЧАЧАК
Циљ је да се упозори на значајност проблема. Када се удружимо и покажемо да нас није страх, лакше ћемо решити овај проблем. Удружење покушава да кроз што масовније чланство изгласа Закон о злостављању на раду, јер је потребно законом казнити оног који вас психички малтретира. Удружење ће, свима који му се обрате, обезбедити стручну помоћ(психолога и адвоката) да из овог проблема нађе излаз.
АКО СМАТРАТЕ ДА ВАС ИЛИ НЕКОГ ИЗ ВАШЕ ОКОЛИНЕ, МУЧИ ОВАЈ ПРОБЛЕМ УЧЛАНИТЕ СЕ У УДРУЖЕЊЕ И ЗАТРАЖИТЕ ШТО ПРЕ ПОМОЋ, ЈЕР СУ ПОСЛЕДИЦЕ ПО ЗДРАВЉЕ, ВАШУ ПОРОДИЦУ И ПРИЈАТЕЉЕ НЕСАГЛЕДИВЕ.
Удружење Грађана НО МОБИНГ –Чачак
Уписано у регистар удружења,решењем министарства за државну управу и локалну самоуправу број : 130-024-00-00701/2009-07 ОД 02.07.2009 год.
Адреса-М.З.Кошутњак-Чачак-tел. 032/ 349-362
064/1982067- Радован Ђорђевић-председник удружења, е-маил nomobbing.cacak@gmail.com
064/2329198- Милан Јовановић-секретар,е маил-nomobing.cacak.m@gmail.com
061/2378575- Радиша Класановић-кординатор,е маил-klasanovic.radisa@gmail.com
064/2003584- Гордана Марјановић-психолог, е маил-gogamar@eunet.rs
УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА „НО МОБИНГ ЧАЧАК“- ЧАЧАК
ЕТИЧКИ КОДЕКС
Чачак,март 2009.године
ЕТИЧКИ КОДЕКС
ОРГАНИЗАЦИЈА КОЈЕ СЕ АНГАЖУЈУ ПРОТИВ МОБИНГА
Преамбула
Полазећи од комплексности појаве мобинга као и од рањивости жртава мобинга,свесни да се несавесним и неетичким радом може допринети даљој виктимизацији жртава доносимо овај кодекс понашања.
1. Све активности које предузимамо радићемо у сврху добробити и у интересу људи који нам се обрате за помоћ.
2. Без икаквих предубеђења и прављења разлика (по основу пола,нације ,вере,припадности некој професији и или позицији,по основу директног или индиректног познанства са особом и сл.) прихватамо све људе појединачно или у групи који за себе кажу да су жртве мобинга и то евидентирамо.
3. Са свима који се јаве нашој оорганизацији обавићемо један или више разговора у којима ћемо покушати да утврдимо чоњенице мобинга и начина за њихово решавање.
4. Без обзира што ћемо за даљи третман обухватити само оне људе који су жртве мобинга оставићемо могућност да и они људи који то нису а који су нам се обратили за помоћ и даље могу да дођу у нашу организацију ако процене да је разговор са нама за њих користан.
5. Заједно са жртвама мобинга и уз њихову сагласност за сваки појединачни корак ,грдићемо стратегију за разрешење проблема мобинга и прављење мреже помагача, у исту сврху.
6. Ако проценимо да жртва мобинга не може на прави начин да сагледа свој интерес а на основу искуства које организација има у сличним случајевима, сугерисаћемо жртви одређене кораке у сврху решавања проблема руководећи се њеним интересом.
●Ово посебно у случају када жртва мобинга жели да се њен случај појави у медијима,ценећи да од таквог појављивања има интереса.Коришћење медија у сврху решавања проблема треба радити са опрезом јер јавност није увек сарадник већ може бити и отежавајући фактор.Појављивање жртве у ТВ наступима треба бити модулирано ако је то могуће ради њене додатне заштите.
Однос према подацима
7 Тајност података саопштених од стране жртве мобинга нашој организацији је загарантована и жртва ће о томе бити обавештена у првом контакту.Ако више људи учествује у разговору обавеза тајности података важи за све.
8 Име жртве/жртава мобинга је посебно заштићено:
- Ако жртва мобинга не жели да каже своје име а оно није битно за решавање проблема ,ми на томе нећемо инсистирати.
- Ако жртва мобинга жели да се појави у медијима користећи свије пуно име и презиме, ми ћемо је упозорити на ризике таквог потеза и предложити уколико је то неопходно да се ограничи само на име.
- Ако се на предавањима приказују случајеви мобинга, приказ случаја треба да је истинит а име жртве мобинга као и име предузећа/установе , мобера и слично, треба да је промењено.
9. Подаци који се износе у јавности о предузећу/установи где жртва/жртве мобинга раде или подаци о предузећу /установи где постоји мобинг треба да буду селектоване и приказане у сврху сагледавања и решавања ситуације мобинга и избегавања контраоптужби са друге стране што не доприноси јасноћи проблема већ га само отежава.
10. Подаци о мобинговању конкретне особе могу се изнети само у преформулисаној форми,уз сагласност са жртвама мобинга и у циљу решавања мобинга само на местима на којима се проблем решава.
Контактирање
11. Жртва мобинга,уколико из било ког разлога утврди да јој особа која са њом обавља разговор на чињенице мобинга не одговара, може да тражи замену.
12. Tакође, ако из било ког разлога жели да разговара са неком другом особом изван наше организације, ми ћемо је упутити на право место и тражићемо повратну информацију али на њој нећемо инсистирати ако жртва не жели да је да.
13. Особа која обавља разговор са жртвом мобинга ,ако из било ког разлога процени да није компетентна или да јој случај или жртва као особа не одговара,обавестиће о томе своје сараднике и саму жртву на начин који се неће доживети као одбацивање него као одговорно понашање.
14. Особе које разговарају са жртвом мобинга биће едуковане како треба разговарати са жртвом а пре свега ће се придржавати модела активног слушања.
15. Ако постоји било каква бојазан или несигурност наших чланова који раде са жртвама мобинга а у смислу предузимања одређених активности контактираће непосредно/посредно са стручњацима који се баве мобингом или неком другом облашћу која је релевантна за проблем.
Као што непосредни рад са жртвама мобинга и бављење облашћу мобинга подразумева стално усавршавање,размену информација као и даљу едукацију у овој и другим релевантним областима,тако ће и овај етички кодекс бити развијан и усаглашаван са новим сазнањима и потребама.С тим што се основни принципи као што је,интерес жртава и етички однос особа које се баве мобингом, не могу мењати.
Удружење грађана "НО Мобинг Чачак"
УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА „НО МОБИНГ ЧАЧАК“ – ЧАЧАК
СТАТУТ
Чачак, март 2009.године
Члан 1.
Удружење грађана „НО Мобинг Чачак“ ( у даљем тексту: Удружење) основано је као нестраначко,невладино и непрофитно удружење грађана чији је циљ залагање за заштиту и остваривање права жртава мобинга.
Члан 2.
Ради остваривања својих циљева Удружење нарочито:
1. прати и истражује појаву мобинга,као и методе пружања помоћи жртвама мобинга;
2. организује,самостално или у сарадњи са другим организацијама,стручне скупове,саветовања,семинаре и друге облике стручног образовања и деловања у овој области;
3. објављује књиге и друге публикације о мобингу,у складу са законом;
4. организује стручне и научне раднике за рад на стручним,научним и истраживачким пројектима из домена појаве мобинга и пружања помоћи жртвама мобинга;
5. сарађује са свим организацијама и институцијама које се баве овом или сродном проблематиком у земљи и иностранству.
Члан 3.
Назив Удружења је:Удружење грађана „НО Мобинг Чачак“.
Седиште Удружења је у Чачку.
Удружење своју делатност остварује на територији Републике Србије.
Члан 4.
Члан Удружења може бити свако лице које прихвата циљеве Удружења и Статут.
Одлуку о пријему у чланство доноси Управни одбор.
Чланство се стиче потписивањем приступнице.
Члан може иступити из чланства давањем писмене изјаве о иступању.
Чланство у Удружењу престаје дужом неактивношћу члана.
Одлуку о престанку чланства доноси Скупштина, на предлог Управног одбора.
Члан 5.
Члан има право да:
1. учествује у остваривању циљева Удружења;
2. учествује у одлучивању у Скупштини,као и преко органа Удружења;
3. бира и буде биран у органе Удружења;
4. буде благовремено и потпуно информисан о раду и активностима Удружења.
Члан је дужан да:
1. активно доприноси остваривању циљева Удружења;
2. учествује,у складу са интересовањима,у активностима Удружења;
3. плаћа чланарину;
4. обавља и друге послове које му повере органи Удружења.
Члан 6.
Органи Удружења су:Скупштина,Управни одбор,Надзорни одбор и Стручни савет.
Удружење одлуком Управног одбора може оснивати повереништва и канцеларије на територијалном принципу ради остваривања циљева Удружења.
Члан 7.
Скупштину Удружења чине сви његови чланови.
Скупштина се редовно састаје једном годишње.
Ванредна седница Скупштине може се заказати на образложени предлог Управног одбора, Надзорног одбора ,Стручног савета као и на писмену иницијативу већине чланова.
Скупштина обавља следеће послове из свог делокруга:
1. доноси план и програм рада Удружења;
2. усваја Статут,као и измене и допуне Статута Удружења;
3. разматра и усваја финансијске планове Удружења;
4. разматра и усваја извештаје Управног и Надзорног одбора и Стручног савета Удружења.
5. бира и разрешава чланове Управног и Надзорног одбора и Стручног савета Удружења.
Скупштина пуноправно одлучује ако је присутна већина чланства.
Скупштина одлучује већином гласова присутних чланова.
Члан 8.
Управни одбор је извршни орган Удружења који се стара о спровођењу циљева Удружења у складу са Статутом.
Управни одбор има пет чланова,које бира и разрешава Скупштина Удружења.
Управни одбор из редова својих чланова бира председника и секретара Удружења.
Председник Управног одбора представља и заступа Удружење у јавности и правном промету и има права и дужности финансијског налогодавца.
Секретар је овлашћен да у одсуству Председника заступа Удружење и потписује сва финансијска и новчана документа у име Удружења.
Мандат чланова Управног одбора је четири године и могу поново бити бирани на исту функцију.
Члан 9.
Управни одбор:
1. руководи радом Удружења између две седнице Скупштине и доноси одлуке ради остваривања циљева Удружења;
2. организује редовно обављање делатности Удружења;
3. поверава посебне послове појединим члановима Удружења;
4. доноси финансијске одлуке;
5. одлучује о покретању поступка за измене и допуне Статута сопственом иницијативом или на предлог најмање пет чланова Удружења и припрема предлог измена и допуна које подноси Скупштини на усвајање.
Управни одбор пуноважно одлучује ако је присутна већина чланова,а одлуке доноси већином гласова присутних чланова.
Члан 10.
Надзорни одбор контролише финансијско пословање Удружења и о уоченим неправилностима без одлагања обавештава Управни одбор.
Надзорни одбор има три члана које бира Скупштина.
Мандат чланова Надзорниг одбора траје четири године и могу се поново бирати.
Надзорни одбор подноси извештеј на свакој седници Скупштине.
Члан 11.
Стручни савет чине оснивачи Удружења у броју и саставу као и у моменту оснивања.
Број и састав чланова Стручног савета се може променити одлуком истог органа.
Стручни савет води бригу о етичким,професионалним и другим сличним питањима функционисања Удружења.
Члан12.
Рад Удружења је јаван.
Управни одбор се стара о редовном обавештавању чланства и јавности о раду и активностима Удружења,непосредно или путем интерних публикација ,односно путем саопштења за јавност.
Члан 13.
Ради остваривања својих циљева Удружење успоставља контакте и сарађује са другим стручним,научним,образовним и другим сличним удружењима,организацијама и институцијама у земљи и иностранству.
Удружење може да приступа другим организацијама као и да се учлани у међународне асоцијације односно организације.
О удруживању у међународне организације обавестиће се надлежни орган у складу са законом.
Одлуку о удруживању доноси Скупштина на предлог Стручног савета,Управног одбора или већине чланства.
Члан 14.
Удружење прибавља средства од чланарине,донација,конкурисањем за пројекте код државних органа или фондација и из других извора у складу са законом.
Удружење престаје са радом одлуком Скупштине,на предлог Стручног савета када престану услови за остваривање циљева Удружења,као и у другим случајевима предвиђеним законом.
У случају престанка рада Удружења,имовина Удружења,која преостане након измирења законских обавеза пренеће се на осниваче који могу донети одлуку да имовину уступају некој сродној организацији.
Члан 15.
Удружење има печат округлог облика на коме пише:
Удружење грађана „НО Мобинг Чачак“- Чачак
Члан 16.
Овај Статут ступа на снагу даном усвајања од стране Оснивачке Скупштине Удружења,а примењиваће се од дана уписа Удружења у регистар код надлежног органа.
Председавајући Оснивачке Скупштине,
Радован Ђорђевић
Позив за акцију помоћ злостављанима на раду и у вези рада
Добро дошли на сајт У.Г.НО Мобинг Србија. Помажемо злостављенима на раду,како кроз групу за оснаживање,помоћ адвоката удружења. Пратимо по захтеву жртве мобинга као јавност суђења која се одржавају пред општинским судовима у Моравичком округу. С.О.С телефон удружења је 064/2329198 Жиро рачун 245-70072-17 АГРО БАНКА Чачак Јавите се нашем Антимобинг тиму
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар